Mała łazienka dla seniora – jak zagospodarować przestrzeń?
Na pewno każdy zdaje sobie sprawę z tego ja ważna jest łazienka. To dla wszystkich ludzi. Dlatego trzeba dobrze zastanowić się ja w ogóle powinno się ją urządzić. Powinniśmy wziąć pod uwagę to, kto w ogóle będzie z niej najczęściej korzystał. Wiadomo, że inaczej urządzimy łazienkę dla osoby starszej, a inaczej dla trochę młodszych osób. Ważne jest także to jak wielka jest łazienka. Czasami jak łazienka jest mała to ciężko jest ją w ogóle umeblować. Wiele osób ma z tym problem. Dlatego też warto zapoznać się z treścią niniejszego artykułu, gdzie będzie przedstawiona odpowiedź na zagadnie: Mała łazienka dla seniora – jak zagospodarować przestrzeń? Tekst jest przeznaczony szczególnie dla osób, które nie wiedzą jak w ogóle zabrać się za taką łazienkę. Być może po przeczytaniu tekstu kogoś zainspiruje i będzie wiedział już co robić od początku do końca.
Jak urządzić łazienkę dla seniora?
Warto na początku wspomnieć, iż łazienka dla seniora musi być przede wszystkim bardzo komfortowa. A żeby taka właśnie była, musi być przede wszystkim dopasowana do jego wieku oraz sprawności fizycznej. Na co zatem każdy powinien zwrócić uwagę? Na pewno ważne są jego codzienne potrzeby i wygoda. Jednak powinniśmy zadbać także o bezpieczeństwo osoby starszej. Dlatego w takiej łazience powinno się zamontować różne przydatne akcesoria, które znacznie ułatwiają poruszanie się po pomieszczeniu oraz dzięki temu łatwiej korzystają z urządzeń sanitarnych. Nie każdy wie, ale naprawdę większość łazienek, nawet małych może być funkcjonalna. Musi być tylko dopasowana do kondycji fizycznej i sprawności osób starszych. Trzeba pamiętać w takim przypadku, iż powinniśmy maksymalnie ograniczyć ryzyko upadku. Wiadomo, że w podeszłym wieku o wypadek nie trudno. A leczenie może być dłuższe. Zdecydowanie najlepiej w łazience umieścić wannę i to z płaskim brodzikiem lub bez. To znacznie ułatwi im kąpiele. To jest dobre rozwiązanie przy małych i ciasnych łazienkach. Dodatkowo warto pomyśleć o dobrym wyborze płytek. Muszą być przede wszystkim:
- odporne na ścieranie,
- odporne na działanie wody,
- ze stopień antypoślizgowym.
Jeśli chodzi o prysznice to obecnie popularne stały się prysznice bez drzwi, które oddziela prysznic od reszty łazienki za pomocą grubej szyby. W takim przypadku odpływ umieszcza się bezpośrednio w płytkach podłogowych. Toaleta dla seniora powinna mieć większą miskę, a obok niej powinny być zamontowane uchwyty, które będą ułatwiały zarówno wstawanie jak i siadanie na nią. Sedes najlepiej jak będzie zamontowany około 50 cm od podłogi. Szczególnie ważne jest to dla osób starszych, które poruszają się na wózku inwalidzkim na co dzień. Umywalka zaś powinna być szeroka, ale niezbyt głęboka. Fajnym rozwiązaniem jest zamontowanie baterii bezdotykowych.
Jak widać wyposażenie takiej łazienki dla osoby starszej nie jest trudne. Pod warunkiem, że zna się tą osobę i wie, czy porusza się samodzielnie czy już na wózku inwalidzkim. To jest ważne przy wyborze mebli i akcesoriów. Można je znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych jak i sklepach internetowych. Jednak czasami lepiej kupić w stacjonarnym, gdyż zawsze jest tam ktoś kto być może będzie umiał nam daradzić co będzie najlepsze dla osoby starszej. Zdarza się tak, że pracownicy wcisną byle co, ale są też takie sklepy dla których klient jest najważniejszy i naprawdę potrafią doradzić. Jeśli nie potrafimy samodzielnie wyremontować łazienki to zawsze można zatrudnić do wykonania jej fachowcom. Oni zrobią to lepiej i szybciej. Jednak przy wyborze takich osób warto sugerować się poleceniem przez znajomych lub opiniami, które został umieszczone w internecie. Fachowiec fachowcowi nie równy. Warto brać takich, którzy działają w naszej okolicy. Być może wezmą mniej pieniędzy. Chociaż mniej nie oznacza lepiej.