Mała łazienka – czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Mała łazienka to zmora wielu osób zwłaszcza tych żyjących w mieszkaniach, blokowiskach gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Dobre i efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni jest wtedy bardzo pożądane. Nie każdy jednak posiada zmysł i wyobraźnię która podpowie mu jak zagospodarować przestrzeń, jakie meble wybrać i jakimi rozwiązaniami się posłużyć. Czy warto zatem zatrudnić w takim przypadku projektanta wnętrz?

Określony budżet

Powinieneś współpracować z projektantem, jeśli masz dość dokładnie ustalony budżet, który zamierzasz przeznaczyć na dane pomieszczenie. Nie potrzebujesz bardzo wysokiego budżetu, aby pracować z projektantem. W rzeczywistości mogą oni nawet pomóc w utrzymaniu w ryzach Twojego portfela. Projektant ma dossier sekretów, te sekrety pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze; wszystko, od rabatów po ukryte klejnoty, po zrozumienie, jakie elementy są warte inwestycji; bogactwo wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie jest bezcenne.

Jedną z rzeczy, z której niektórzy nie zdają sobie sprawy, jest to, że projektanci płacą ceny handlowe za prawie wszystko, przenosząc umowę na swoich klientów. Wiedzą też, gdzie iść na skróty (ominąć wymyślną toaletę) i kiedy wydać więcej, gdy to ma największy sens. Tak więc korzystanie z projektanta może w zasadzie się opłacić.

Zapobieganie kosztownym błędom

Margines błędu zwłaszcza przy małych pomieszczeniach jest niewielki ale podczas pracy z projektantem zdecydowanie się zmniejsza, więc inwestycja ta z większym prawdopodobieństwem przyniesie lepszy wynik. Naprawienie możliwego do uniknięcia błędu może skończyć się stratą pieniędzy i niepotrzebnym nadwyrężeniem budżetu. Profesjonalista rozpozna błędy, zanim będzie za późno. Dlatego też projektanta należy zatrudnić na jak najwcześniejszym etapie projektu. Wiele razy klienci popełniają błędy dotyczące rozmiaru i skali oraz nakładania warstw koloru i wzoru. Czas i energia potrzebne do zakupu, wypróbowania, a następnie zwrotu wszystkiego, co kupili, a co nie zadziałało jest naprawdę ważny.

Świeże spojrzenie i nowe pomysły – materiały

Projektant wniesie do projektu nie tylko swoją wiedzę i doświadczenie, ale także świeże spojrzenie. Dobrzy projektanci będą w stanie natychmiast zidentyfikować potencjał przestrzeni lub jej nieodłączne bolączki, a następnie zaproponować kreatywne rozwiązania nawet w małej łazience. Pomieszczenie może wymagać neutralnej osoby i spojrzenia aby potwierdzić, że w rzeczywistości wszystkie meble, dodatki czy wzory wyglądają dobrze. Jedną z najważniejszych części procesu projektowania jest poznanie klienta przez projektanta i zrozumienie jego wizji, którą ewentualnie projektant udoskonala. Robi to poprzez uważne słuchanie, obserwację i robienie notatek podczas pierwszych spotkań, gdy omawiany jest styl, paleta i cele projektu. Zadaje szereg pytań, aby jak najlepiej poznać estetykę oraz przewidywane przeznaczenie i funkcję przestrzeni. Tematy takie jak częstotliwość użytkowania, przewidywane zmiany w strukturze rodziny oraz ulubione wzory lub kolory są ważne do omówienia, aby zapewnić, że przestrzeń będzie odpowiadać potrzebom i gustom domowników przez wiele lat. Zwłaszcza w tak potrzebnym i często uczęszczanym pomieszczeniu jak łazienka.

Zrobisz to dobrze, raz na zawsze

Wiele osób musi powtarzać bądź naprawiać błędy podczas remontu, projektowania itp. Lepiej natomiast zrobić to z pomocą projektanta i od razu dobrze, poświęcając czas na znalezienie to czego się szuka. I nie ma co do tego wątpliwości: robienie rzeczy samemu oznacza podejmowanie dużego ryzyka i nie ma gwarancji, że wyjdzie tak, jak oczekiwałeś. (Nie wspominając o czasie, który spędzasz, aby wszystko się ułożyło, lub stresie związanym z wymyślaniem rzeczy, które nie idą zgodnie z planem). Współpraca z projektantem oznacza, że ​​odświeżenie pomieszczenia czy jego projekt od zera będzie dobrze przemyślany od samego początku, a powstałe przestrzenie mogą naprawdę poprawić codzienne życie.