Kinkiety w łazience – dlaczego warto zamontować je przy lustrze?

Dobry plan oświetlenia to seria warstw — umieszczenie wystarczającej ilości światła tam, gdzie jest to potrzebne na przykład pod prysznicem, tam gdzie zajmujemy się goleniem lub nakładaniem makijażu, podczas gdy inne źródła światła poprawiają ogólny nastrój pomieszczenia.

Oprawy oświetleniowe próżności

Oświetlenie próżności jest najważniejsze, ponieważ te urządzenia pracują najciężej, aby oświetlić głowę i twarz podczas pielęgnacji. Najczęstszym błędem popełnianym przez ludzi jest umieszczanie wpuszczanych opraw sufitowych bezpośrednio nad lustrem. Rzucają one cienie na twarz, utrudniając codzienne rytuały pielęgnacyjne.

Pionowe oprawy lub kinkiety zamontowane po obu stronach lustra najlepiej nadają się do rzucania równomiernego światła na twarz. Ale biorąc pod uwagę rozmiar i położenie niektórych lusterek kosmetycznych, światła boczne mogą być niepraktyczne (montowanie ich bezpośrednio do lustra jest zawsze opcją, ale przy większym planowaniu i kosztach). Kinkiet powinien jak każde oświetlenie próżności, zawierać co najmniej 150 watów –światło powinno być równomiernie rozprowadzane na włosach i twarzy.

Prysznic to dodatkowy obszar oświetlenia zadaniowego. W mniejszych łazienkach, jeśli ma on drzwi z przezroczystego szkła, dedykowana oprawa może nie być konieczna. W przeciwnym razie poleca się oprawę wpuszczaną ze szklanym kloszem (plastik zżółknie). Podobne oprawy wpuszczane dobrze sprawdzają się nad wolnostojącą wanną lub toaletą.

Jak wybrać odpowiednie żarówki do kinkietów?

Wyraźne białe światło najdokładniej oddaje odcienie skóry. Żarówki halogenowe wyznaczają złoty standard. Odmiany niskonapięciowe (z wbudowanym transformatorem, który przekształca 120 V na 12 V) są szczególnie kompaktowe, a mniejsza żarówka daje ładny efekt iskrzenia.

Żarówki halogenowe kosztują trochę więcej niż standardowe żarówki, ale mogą działać trzy razy dłużej. Wiele z nich posiada wkręcane podstawy; te oznaczone jako średnia podstawa mają kształt standardowych żarówek, więc pasują do większości opraw. Najnowsze kompaktowe żarówki fluorescencyjne zapewniają również dobre oddawanie barw i są do 10 razy wydajniejsze niż zwykłe żarówki.

Warto wspomnieć o ściemniaczach. Są najlepszym przyjacielem projektanta oświetlenia, ponieważ zapewniają absolutną kontrolę nad oświetleniem, a tym samym nastrojem w pomieszczeniu. W bardzo małej przestrzeni, takiej jak toaleta czy łazienka, przyciemnianie opraw może nawet zapewnić oświetlenie wielofunkcyjne, oświetlenie otoczenia i akcentujące. Ponadto ściemniacze oszczędzają energię. Całkowite oszczędności zależą od tego, jak bardzo przyciemnisz żarówkę, ale jedna przyciemniona zaledwie o 10 procent wystarczy na dwa razy dłużej niż żarówka przy pełnej jasności

Dzisiejsze ściemniacze działają z każdym rodzajem źródła światła, chociaż musisz wiedzieć, o co prosić. Żarowe lub halogenowe źródła światła o napięciu 120 V będą wymagały ściemniacza żarowego, podczas gdy oprawy niskonapięciowe i fluorescencyjne wymagają własnych kompatybilnych ściemniaczy. Czasami przyciemnione żarówki będą brzęczeć, gdy żarnik wibruje. Przejście na żarówkę o mniejszej mocy (która ma mniejszy żarnik) powinno zmniejszyć lub nawet wyeliminować hałas.

Jak poprawnie zamontować kinkiety?

Wiele osób wychwala oświetlenie łazienki za pomocą kinkietów po obu stronach lustra. To naprawdę świetny sposób na uzyskanie najlepszego i najbardziej pochlebnego światła. Ale, jak wszystko inne, trzeba to zrobić w poprawny sposób.

W łazienkach zamontuj kinkiety w odległości od 0.9 do 1 m, po bokach lustra, ok. 45 centymetrów od linii środkowej zlewu.            Jeśli kinkiety mają odcienie, umieść dolne krawędzie odcieni nieco poniżej poziomu oczu. Zastanów się nad poziomem oczu, jeśli chodzi o ograniczenie olśnienia i upewnienie się, że najwyższa osoba w pomieszczeniu nie będzie zaglądać w kinkiet. Pozostaw ok. 10 cm przestrzeni po obu stronach lustra, które chcesz flankować kinkietami. Te 10 cm zapewnią miejsce na panel elektryczny kinkietu.