Jak zaprojektować kuchnię połączoną z salonem?
Nowoczesne wnętrza, to wnętrza przestronne, w których jest dużo miejsca. Nie ma niepotrzebnego zamykania poszczególnych pomieszczeń. Stąd też współczesna moda na łączenie kuchni z salonem. Dobrze urządzona kuchnia otwarta to komfort gotowania, jedzenia czy spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Odpowiednie zaplanowanie aranżacji jest kluczowe, dla uzyskania wrażenia dobrze urządzonego wnętrza. Okna.
Jeszcze do niedawna kuchnia musiała być zamknięta i stanowić osobne pomieszczenie. We współczesnym budownictwie salon połączony z kuchnią lub inaczej – pokój dzienny z kuchnią, to dominujące rozwiązanie. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale też wady. Jedna, otwarta przestrzeń daje wrażenie dużego i przestronnego wnętrza. To idealne rozwiązanie, gdy mieszkanie nie jest zbyt duże. Domownicy mogą być w stałym kontakcie ze sobą. Aranżacja taka wygląda bardzo nowocześnie.
Jak zaprojektować kuchnię połączoną z salonem?
Aranżacja przestrzeni otwartej wymaga dużego zaangażowania i umiejętności aranżowania przestrzeni. Kuchnia i salon muszą stanowić jedność, a więc wszelkie dodatki muszą ze sobą współgrać dając poczucie harmonii. Ważna jest także funkcjonalność obu miejsc. Najczęstszymi rozwiązaniami w tego typu aranżacjach jest umowne oddzielenie części kuchennej od salonowej. Takie oddzielenie można uzyskać poprzez odpowiednie ustawienie mebli, które będą wyznaczały granicę.
Podczas projektowania przestrzeni musimy zastanowić się czy stół ma być łącznikiem między częścią kuchenną i wypoczynkową, czy też wyraźnie przynależeć do jednej ze stref. To wpłynie na sposób zagospodarowania przestrzeni, a także wybór mebli jadalnych. Kuchnia połączona z salonem może być zaaranżowana na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego czy chcemy wyraźniej oddzielić kuchnię od salonu czy zintegrować ją z nim.
W otwartej kuchni świetnie sprawdzi się wyspa. Będzie ona centralnym punktem, na którym będą przygotowywane, a także spożywane posiłki. Umożliwia przygotowanie dań kilku osobom, a także sprawia, że podczas przyjęć pani domu nie jest całkowicie odcięta od gości. Dodatkowo wyspa od strony strefy dziennej bardziej jak mebel, ciągle przy tym umożliwia dobry kontakt z domownikami. Warto pamiętać, by na wyspie nie umieszczać sprzętów AGD, a zwłaszcza płyty grzewczej. Okap zdecydowani za bardzo przytłumi przestrzeń i nie będzie się dobrze prezentował.
W kuchni otwartej należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Musimy zdawać sobie sprawę, że podczas gotowania wszystkie zapachy i aromaty lecą na pomieszczenie dziennie. Dlatego dobra wentylacja jest potrzebna, aby zapachy z gotowanych potraw nie roznosiły się po całym domu. Poza tym podczas gotowania wydziela się para wodna, która wraz z tłuszczem i kurzem osiada na meblach, również tych w salonie. Trzeba więc dbać o to, aby wentylacja zawsze była sprawna, niezbędny jest również dobry okap.
Przy otwartej kuchni ważny jest dobór sprzętu AGD. Ważna jest nie tylko jego funkcjonalność, ale także wygląd. Odkryte fronty sprzętu AGD powinny być eleganckie i designerskie i pasować do elementów, które znajdą się w salonie. W kuchni otwartej lepiej zdecydować się na sprzęty pod zabudowę, dzięki czemu łatwiej możemy ukryć lodówkę, zmywarkę czy okap. Piekarnik, płyta grzejna czy zlew dobrze jest dopasować do kolorystyki frontów blatu.
Połączenie kuchni z salonem sprawia, że przygotowywanie posiłków i odpoczynek odbywa się w tej samej przestrzeni. Dodatkowo nie trzeba przenosić przygotowanych potraw. Aby wszystko ze sobą idealnie współgrało warto postawić na podobną kolorystykę oraz motywy. Najlepiej unikać przypadkowości i chaosu. Kuchnia i salon powinny być urządzone w jednakowej stylistyce. Jeśli decydujemy się na kuchnię białą z czarnymi elementami, w salonie również powinniśmy postawić na jasne meble z ciemnymi akcentami.