Jak wybrać fotel do salonu?

Salon to miejsce, w którym się relaksujemy i odpoczywamy po całym dniu pracy. Ważna jest więc odpowiednia aranżacja salonu, która sprawi, że będziemy mogli się wyciszyć i nabrać sił przed kolejnymi wyzwaniami. Centralnym punktem salonu jest fotel. Wybór odpowiedniego fotela do salonu nie jest łatwy. Podczas zakupu musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Jakich?

Salon to nasza oaza ciszy i spokoju, miejsce, w którym odpoczywamy po długim i ciężkim dniu pracy. To miejsce, w którym relaksujemy się z kubkiem ulubionej kawy i książką w ręku. Dlatego też odpowiednio dobrany fotel to must have każdego salonu. Odpowiednio dobrany sprawdzi się jako miejsce do czytania, karmienia niemowlaka, rozmów z nastolatkiem, a także do krótkiej drzemki.

Jak wybrać fotel do salonu?

Wybierając fotel do salonu, najważniejszym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę jest jego ergonomia. Odpowiedni kształt i twardość fotela sprawi, że podczas odpoczynku będzie nam wygodnie. Fotel nie tylko ma za zadanie być dekoracją salonu, ale również musi odciążyć nasz zmęczony po całym dniu pracy kręgosłup. Każdy z nas jest inaczej zbudowany, dlatego podczas wybierania fotela, musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby i warunki fizyczne. Fotel powinien przynieść spiętej szyi przyjemne ukojenie, którego często brakuje podczas pracy fizycznej lub biurowej.

Przy wyborze fotela do salonu należy wziąć pod uwagę komfort użytkowania. Składają się na to:

  • siedzisko, które powinno być elastyczne, jednak niezbyt miękkie, aby się nie zapadało,
  • wypełnienie siedziska – sprawdzą się np. płaskie sprężyny oraz pianka poliuretanowa,
  • wysokość oparcia, wysokość i głębokość siedziska – przyjmuje się, że siedząc na fotelu, powinieneś mieć możliwość dotykania stopami podłogi.

Fotel do salonu musi pasować do stylu, w jakim zostało urządzone mieszkanie. Ważna jest więc wielkość pomieszczenie, a także miejsce, w którym chcemy postawić fotel. Dobierając zbyt duży model do małego wnętrza, stworzymy wrażenie chaosu i bałaganu. Będziemy czuli się przytłoczeni wielkością fotela, co źle wpłynie na nasze samopoczucie. Jeśli chcemy, by fotel subtelnie dopełniał przestrzeń, lepiej wybrać proste i jasne tkaniny obiciowe. Oczywiście kolor obicia musi pasować do całości wnętrza. Przy kolorowych ścianach, lepiej sprawdzą się jednolite, stonowane kolory fotela. Przy ścianach w kolorach bieli i szarości, możemy postawić na akcenty kwiatowe w obiciu fotela. To znacznie ożywi pomieszczenie.

Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, lepiej jest postawić na nowoczesne rozwiązanie, czyli fotel finka. Jest to bardzo modne rozwiązanie, stosowane w małych pomieszczeniach, gdyż fotel nie zabiera dużo miejsca, a jego wygląd jest niezwykle efektowny. Posiada on smukłe, drewniane nóżki oraz wygodne podłokietniki.

W większych pomieszczeniach, mamy większe pole do szaleństwa. Tu idealnie sprawdzą się fotele uszaki czy fotele rozkładane. Fotel uszak to jeden z najmodniejszych mebli ostatnich sezonów, którego nazwa nawiązuje do specyficznej konstrukcji fotela – unikalnego oparcia z tzw. „uszami”. Zapewni błogi relaks, jeśli dołączymy do niego podnóżek. Będzie wtedy idealnym miejscem do obejrzenia filmu, czytania czy drzemki. Podobnie wygodny będzie fotel rozkładany. Stanowi on idealną opcję do małych pomieszczeń. Może pełnić funkcję dekoracyjną i użytkową. Fotele tego typu będą odpowiednie zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych.

Jeśli decydujemy się na postawienie w salonie dwóch foteli, musimy pamiętać, aby były one identyczne. Wówczas stworzą spójną całość i podkreślą charakter wnętrza.

Wybór fotela nie jest sprawą prostą. Musi on pasować do wnętrza i do użytkownika. Nie może być ani za mały, ani za duży. jego zadaniem jest podkreślenie charakteru wnętrza i zapewnienie wygodny w użytkowaniu.