Czym jest marokański styl we wnętrzach?

Śródziemnomorskie wybrzeże Afryki jest kolebką historii. Gorący oddech Czarnego Kontynentu, wyrafinowany luksus kultury arabskiej i bliskość Europy połączyły się tutaj, tworząc hipnotyzujące, pociągające i wyrafinowane wnętrza w stylu marokańskim.

Kolory i materiały

Wschód zawsze dążył do harmonii, łącząc to, co sprzeczne. Czerwień, purpura, szmaragdowa zieleń, złoto — jaskrawe barwy są zestawione ze spokojem terakoty, ochry, morskiego błękitu i piaszczystego bezmiaru pustyni. Współgranie kolorów i odcieni tworzy pulsujący rytm — kolory zdają się wpływać na siebie nawzajem, dzięki czemu wnętrze jest aktywne, radosne i dynamiczne. Osoby o usposobieniu melancholijnym lub flegmatycznym uznają ten karnawał kolorów za męczący, ale osoby o usposobieniu cholerycznym lub sangwinicznym poradzą sobie bardzo dobrze.

Styl marokański jest jednak bardziej powściągliwy, jeśli chodzi o materiały, ponieważ pojawił się w czasach, gdy nie wynaleziono jeszcze syntetyków. Dlatego też wszystko jest naturalne: drewno, kamień, ceramika i szkło. Szczególnie interesujący jest tynk marokański — tadelakt, którym pokrywa się ściany i sufit: gładki, błyszczący, arystokratyczny materiał o ciepłych barwach można w naszych warunkach z powodzeniem zastąpić jednolitym kolorem lub wysokiej jakości tapetą strukturalną. Wzorzysty rzeźbiony fryz pod sufitem i jasne orientalne ornamenty na ścianach to obowiązkowe elementy wyposażenia.

Klasyczna podłoga w marokańskim wnętrzu jest wykonana z drobnej mozaiki, ale w naszych warunkach to rozwiązanie jest kontrowersyjne — w licznych szwach szybko gromadzi się brud i woda. Lepiej zdecydować się na płytki ceramiczne z przyciągającym wzrok wzorem geometrycznym: misterny splot linii jest ważnym elementem stylu. Jednak deska parkietowa czy nawet laminat również się sprawdzą — pod warunkiem, że sztuczne pochodzenie podłogi nie będzie oczywiste.

Meble i tekstylia

Władcą marokańskiego dom -u jest duża, szeroka, niska sofa z metalowymi zdobieniami. Ogólnie rzecz biorąc, w koncepcji berberyjskiej im więcej sof, tym lepiej — jeśli pomieszczenie na to pozwala, można nimi obłożyć cały obwód.

Do sofy pasują niskie stoliki kawowe, pufy, kanapy, otomany i inne elementy wyposażenia. Nawet tutejsze szafki nie są wyższe niż europejskie komody. Powszechność jest osiągana dzięki większej długości i szerokości. Na pustyni szczególnie szykowne są drewniane meble, pokryte rzeźbieniami i malowidłami.

Jednak główną rolę w tworzeniu stylu marokańskiego odgrywają tekstylia. Dywany, narzuty, zasłony i draperie wykonane z naturalnych tkanin z misternymi ornamentami są obecne niemal wszędzie. Nawet sufit można udrapować tkaninami, aby uzyskać efekt namiotu.